Poruszanie się po zakazie TikTok: jak firmy mogą dostosować się i prosperować w erze post-TikTok

Utworzono 9 marca, 2024
biznes się dostosowuje

Wprowadzenie do zakazu TikTok W stale zmieniającym się krajobrazie cyfrowym firmy musiały dostosować się do różnych zakłóceń, ale niewiele z nich było tak znaczących jak zakaz TikTok. Pamiętam dzień, w którym rozeszła się wieść; wywołało to falę w środowisku biznesowym. TikTok, platforma mediów społecznościowych, która stała się marketingowym gigantem, nagle stała się niedostępna na kluczowych rynkach. Jako osoba zakorzeniona w marketingu cyfrowym uznałem to za kluczowy moment. Nie chodziło tylko o utratę platformy; chodziło o ponowne przemyślenie naszych strategii w przestrzeni, która stale ewoluuje. Zakaz dotknął firmy każdej wielkości. Dla wielu TikTok stał się istotną częścią strategii marketingowych i reklamowych. Unikalny algorytm platformy i ogromna wirusowość, jaką mogła zapewnić, oznaczały, że pojedynczy film mógł z dnia na dzień wynieść markę w światło reflektorów. Po zamknięciu tej drogi firmy musiały rozważyć konsekwencje dla swojej obecności cyfrowej i strumieni przychodów. Powody zakazu były różne, od obaw o prywatność i bezpieczeństwo narodowe po napięcia geopolityczne. Niezależnie od przyczyny, skutek był natychmiastowy i głęboki. Firmy, które dużo zainwestowały w kampanie skupione na TikToku, musiały zmienić swoje strategie. Dla wielu był to sygnał alarmowy, podkreślający, jak ważne jest, aby nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka, mówiąc cyfrowo.

Zrozumienie wpływu zakazu TikTok na firmy

Wpływ zakazu TikTok na firmy był wieloaspektowy. Na początku było poczucie niedowierzania. Jak można zamknąć platformę z setkami milionów aktywnych użytkowników? Dla niektórych firm, zwłaszcza tych, które zbudowały swoją tożsamość marki wokół TikToka, zakaz oznaczał rozpoczęcie od zera na innych platformach. Moment nie mógł być gorszy, ponieważ zakaz wprowadzono w czasie globalnej pandemii, kiedy interakcje cyfrowe były ważniejsze niż kiedykolwiek.

Strumienie przychodów powiązane z unikalnymi mechanizmami zaangażowania TikTok ucierpiały. Partnerstwa influencerów skupiające się wokół osobowości TikTok straciły swój blask, ponieważ ci influencerzy nagle stracili swoją główną platformę. Aby ponownie przyciągnąć uwagę odbiorców, firmy musiały ponownie ocenić swoje budżety marketingowe, przenosząc środki na inne platformy i strategie.

Co więcej, zakaz uwydatnił niepewny charakter zbyt dużego polegania na jednej platformie. Krajobraz marketingu cyfrowego jest z natury niestabilny; platformy wznoszą się i upadają, zmieniają się algorytmy i zmieniają się nawyki użytkowników. Firmy, które zdywersyfikowały swoją obecność w mediach społecznościowych, były lepiej przygotowane na przetrwanie tej burzy. Mogliby wykorzystać swoich obecnych obserwujących na innych platformach, aby zachować widoczność i zaangażowanie.

Alternatywy dla TikTok dla firm

Kiedy TikTok zniknął ze sklepów z aplikacjami, firmy musiały szybko znaleźć alternatywy. Jako marketer musiałem przeprowadzić moich klientów przez tę zmianę, badając inne platformy oferujące podobne funkcje i dane demograficzne odbiorców. Na przykład Instagram Reels okazał się silnym konkurentem. Jego krótki format wideo był znany użytkownikom TikTok, a ugruntowana baza użytkowników Instagrama sprawiła, że był to bezpieczny wybór dla dalszego zaangażowania w mediach społecznościowych.

YouTube również przyspieszył swoje działania, wprowadzając YouTube Shorts, których celem było wypełnienie pustki pozostawionej przez TikTok. Chociaż YouTube był już platformą o ugruntowanej pozycji, filmy Short zapewniły firmom nowy sposób tworzenia ciekawych, wciągających treści, które mogły dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Inne platformy, takie jak Snapchat i Twitter, wprowadziły funkcje, które pozwalają wykorzystać trend krótkich form wideo. Spotlight Snapchata i Flota Twittera, choć krótkotrwałe, świadczyły o zapotrzebowaniu na treści podobne do TikTok. Firmy musiały działać elastycznie, testując nowe platformy i funkcje, aby określić, gdzie ich treści odbiły się najskuteczniej.

Najlepsze praktyki tworzenia i udostępniania filmów w stylu TikTok na innych platformach

Dostosowanie się do nowych platform oznaczało poznanie niuansów tworzenia filmów w stylu TikTok, które dobrze sprawdziłyby się gdzie indziej. Jedną z najlepszych praktyk, którą podkreślałem moim klientom, była potrzeba zachowania autentyczności i kreatywności, które wspiera TikTok. Filmy powinny nadal być przystępne, zabawne i nawiązywać do aktualnych trendów, nawet jeśli nie zostały udostępnione na samym TikToku.

Inną praktyką było dostosowywanie treści do mocnych stron każdej platformy. Na przykład użytkownicy Instagrama cenią sobie jakość estetyczną i spójność tematyczną, więc chociaż treść mogła być swobodna, jak na TikToku, często oczekiwano wyższego poziomu dopracowania. Tymczasem odbiorcy YouTube mogą szukać nieco dłuższych treści, nawet w formacie Shorts, pozwalających na lepsze opowiadanie historii i przekaz marki.

Trzecią najlepszą praktyką było dalsze wykorzystywanie treści generowanych przez użytkowników. TikTok prosperował dzięki udziałowi swojej społeczności i tę samą zasadę można zastosować na innych platformach. Zachęcanie użytkowników do tworzenia własnych filmów z markowymi hashtagami lub wyzwaniami może podtrzymać zaangażowanie społeczności, dzięki któremu TikTok stał się tak skuteczny dla firm.

Korzystanie z innych platform mediów społecznościowych, aby dotrzeć do odbiorców TikTok

Zakaz TikToka oznaczał, że firmy musiały określić, dokąd przenieśli się ich odbiorcy, i zaistnieć na tych platformach. Jednym z podejść było wykorzystanie analizy danych do śledzenia, gdzie spędzali czas dawni użytkownicy TikTok. Instagram i Facebook dzięki swoim solidnym platformom reklamowym zapewniły cenne informacje na temat zachowań i preferencji odbiorców.

Oprócz śledzenia danych poradziłem firmom, aby aktywnie nawiązywały kontakt z odbiorcami na tych platformach. Oznaczało to nie tylko publikowanie treści, ale także uczestnictwo w rozmowach, odpowiadanie na komentarze, a nawet przyłączanie się lub inicjowanie trendów. Niezbędne było stworzenie poczucia wspólnoty, które mogłoby konkurować z tym, co zbudowano na TikToku.

Co więcej, firmy nie powinny zapominać o sile wzajemnej promocji. Łącząc swoje różne profile w mediach społecznościowych i udostępniając treści na różnych platformach, mogliby poprowadzić swoich odbiorców TikTok do ich nowych cyfrowych domów. Strategia ta pomogła utrzymać widoczność marki i zapewniła, że obserwujący będą nadal wchodzić w interakcję z ulubionymi markami, niezależnie od platformy.

Narzędzia i zasoby do pobierania filmów TikTok

Zanim zakaz wszedł w życie w pełni, wiele firm i twórców treści próbowało pobrać i zachować swoje filmy TikTok. Był to ważny krok w kierunku zabezpieczenia ich treści i ponownego wykorzystania ich do wykorzystania na innych platformach. Narzędzia do pobierania wideo TikTok stały się w tym okresie nieocenione, umożliwiając użytkownikom zapisywanie filmów bez znaku wodnego, co sprawiło, że ponowne wykorzystanie treści na inne platformy stało się bardziej profesjonalne.

Narzędzia te można było łatwo znaleźć za pomocą prostego wyszukiwania, jednak istotne było korzystanie z narzędzi niezawodnych i bezpiecznych. Witryny i aplikacje oferujące usługi pobierania wideo TikTok często zawierały instrukcje, dzięki czemu proces był prosty. Zawsze jednak przypominałem klientom, aby przy zmianie przeznaczenia treści przestrzegali praw autorskich i praw dotyczących prywatności.

Istotnym atutem było posiadanie biblioteki treści gotowych do edycji i udostępniania w innym miejscu. Pozwoliło to firmom zachować spójny harmonogram publikowania postów podczas przechodzenia na inne platformy, zapewniając, że ich odbiorcy pozostaną zaangażowani i poinformowani o tym, gdzie ich znaleźć po TikToku.

Era Girl Tiktok

Znajdowanie najlepszego czasu na publikowanie postów na alternatywnych platformach TikTok

Chociaż TikTok miał swoje własne godziny szczytowego zaangażowania użytkowników, każda alternatywna platforma miała swoje unikalne wzorce. Ustalenie najlepszego momentu na publikowanie postów na tych platformach miało kluczowe znaczenie dla utrzymania widoczności i zaangażowania. Narzędzia analityczne dostarczane przez same platformy, takie jak Instagram Insights i YouTube Analytics, odegrały kluczową rolę w określeniu, kiedy użytkownicy byli najbardziej aktywni.

Zwróciłem się także do zewnętrznych usług analitycznych, które oferowały bardziej szczegółowe dane, co pomogło w dalszym udoskonalaniu harmonogramów publikowania. Był to proces prób i błędów, ponieważ optymalny czas publikacji często różnił się w zależności od branży firmy, danych demograficznych odbiorców i rodzaju udostępnianych treści.

Spójność była kolejnym kluczowym czynnikiem. Ustalenie regularnego harmonogramu publikowania pomogło obserwującym wiedzieć, kiedy spodziewać się nowych treści, tworząc poczucie oczekiwania i rutyny, co było korzystne zarówno dla odbiorców, jak i marki.

Odkrywanie popularnych utworów i trendów TikTok na innych platformach

TikTok był dobrze znany ze swoich treści opartych na muzyce i wirusowych trendów towarzyszących popularnym piosenkom. Chociaż platforma nie była już dostępna, kulturowy wpływ tych trendów nie ustąpił. Dla firm ważne było dalsze korzystanie z tego aspektu tworzenia treści, nawet na innych platformach.

Wiele utworów, które stały się hitami na TikToku, było dostępnych w serwisach streamingowych i można je było legalnie wykorzystywać w treściach na innych platformach, pod warunkiem uzyskania odpowiednich licencji. Te chwytliwe melodie i powiązane z nimi ruchy taneczne lub wyzwania mogą nadal stanowić część strategii marki dotyczącej treści, pomagając w utrzymaniu kontaktu z odbiorcami TikTok.

Dodatkowo, jak zawsze ważne było trzymanie ręki na pulsie pojawiających się trendów. Uczestnictwo w tych trendach pomogło firmom zachować aktualność i atrakcyjność, co było kamieniem węgielnym atrakcyjności TikToka. Było to przypomnienie, że choć platforma może się zmienić, podstawowe zasady angażowania treści pozostały niezmienne.

Transmisja na żywo na alternatywnych platformach: przewodnik dla firm

Funkcja transmisji na żywo w TikToku była potężnym narzędziem do angażowania użytkowników w czasie rzeczywistym i wyraźnie odczuwano jej brak. Jednak inne platformy oferowały podobne możliwości i dla przedsiębiorstw istotne było ich efektywne wykorzystanie. Platformy takie jak Instagram Live i Facebook Live zapewniły możliwość bezpośredniego i osobistego kontaktu z odbiorcami.

Zachęcałem firmy, aby podchodziły do sesji na żywo z jasnym planem. Niezależnie od tego, czy chodziło o pytania i odpowiedzi, wprowadzenie produktu na rynek, czy też za kulisy, posiadanie struktury pomogło utrzymać zaangażowanie sesji i budowanie wizerunku marki. Ważne było również promowanie tych wydarzeń na żywo z wyprzedzeniem, aby zapewnić dobrą frekwencję.

Interaktywność była kluczem do udanej sesji na żywo. Zachęcanie widzów do udziału poprzez komentarze i reakcje sprawiło, że doświadczenie stało się przyjemniejsze zarówno dla widzów, jak i dla prezentera. Ten poziom interakcji pomógł odtworzyć atmosferę społeczności, która była integralną częścią funkcji transmisji na żywo w TikTok.

Wniosek: adaptacja i rozwój w erze post-TikTok

Zakaz TikTok wiązał się z poważnymi wyzwaniami, ale dał także firmom szansę na ponowną ocenę i wzmocnienie swoich strategii marketingu cyfrowego. Wykorzystując alternatywne platformy i dostosowując się do nowych praktyk tworzenia treści, firmy mogłyby utrzymać kontakt z odbiorcami. Było to świadectwem odporności i zdolności adaptacyjnych wymaganych w erze cyfrowej.

Kluczowym wnioskiem dla każdej firmy, poruszającej się w epoce post-TikTok, było znaczenie elastyczności i chęci rozwoju. W miarę pojawiania się i znikania platform podstawą udanego marketingu pozostaje umiejętność opowiadania fascynującej historii i nawiązywania znaczącego kontaktu z odbiorcami.

Krajobraz cyfrowy z pewnością będzie kontynuował szybkie tempo zmian, ale dzięki informowaniu i elastyczności firmy mogą nie tylko przetrwać, ale także prosperować bez względu na okoliczności. Idąc dalej, ekscytujące jest myślenie o nowych możliwościach i platformach, które się pojawią, gotowe, aby firmy mogły odkrywać i podbijać.

Firmy mogą się dostosować, dywersyfikując swoją obecność w mediach społecznościowych, koncentrując się na alternatywnych platformach, takich jak Instagram Reels czy YouTube Shorts, inwestując w marketing influencerów i badając pojawiające się trendy w mediach społecznościowych.

Chociaż zakaz TikTok może początkowo wiązać się z wyzwaniami, firmy mogą złagodzić jego skutki, przenosząc zasoby na inne platformy, udoskonalając swoją strategię dotyczącą treści i zachowując elastyczność, aby dostosować się do zmieniającego się krajobrazu mediów społecznościowych.

Firmy mogą prosperować, wspierając kreatywność i autentyczność swoich treści, angażując odbiorców na różnych platformach, wykorzystując treści generowane przez użytkowników, współpracując z wpływowymi osobami na różnych platformach oraz będąc na bieżąco z trendami branżowymi i zmianami zachowań konsumentów.